MRF, czyli frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa, zwana również liftingiem bez skalpela, to zabieg medycyny estetycznej wyróżniający się wysoką skutecznością w spłycaniu zmarszczek, ujędrnianiu skóry i niwelowaniu blizn. Jest jednym z niewielu rozwiązań stosowanych z powodzeniem w usuwaniu starych, zagojonych rozstępów.
Co to jest frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa?
Frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa należy do najnowocześniejszych zabiegów w medycynie estetycznej. Polega na równoczesnym wykonywaniu mikronakłuć i podgrzewaniu skóry z zastosowaniem fal radiowych. Zabieg trwa około 45 minut, w zależności od wielkości powierzchni skóry poddawanej terapii. Frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa znajduje zastosowanie w skutecznej regeneracji skóry twarzy i ciała, leczeniu blizn i rozstępów oraz zwężaniu rozszerzonych porów. Do jej najważniejszych zalet należy krótki okres rekonwalescencji, zwłaszcza po zabiegu na twarzy, szyi i dekolcie, a także naturalne stymulowanie skóry do procesów fizjologicznych.
Frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa – urządzenie
Do frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej stosuje się odpowiednie urządzenie. Jest ono wyposażone w głowicę zakończoną sterylną, jednorazową nakładką. Na niej z kolei znajduje się od 25 do 49 pokrytych złotem mikroigieł. Podczas zabiegu frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej igły wkłuwane są na odpowiednią, zaprogramowaną uprzednio głębokość – od 0,5 do 3,5 mm. Następnie wysyłany jest impuls elektromagnetyczny, który wywołuje podgrzanie igieł do 45 -60 st. C, a w konsekwencji również tkanek skóry.
Frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa – efekty
Zabieg frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej, jako jedna z niewielu terapii medycyny estetycznej pozwala na zniwelowanie nawet starych rozstępów. Poza tym:
- redukuje świeże i zagojone rozstępy,
- niweluje cienie pod oczami,
- usuwa blizny, również potrądzikowe,
- zwęża pory,
- spłyca zmarszczki,
- stanowi lifting skóry twarzy, szyi oraz brzucha,
- podnosi opadającą powiekę,
- poprawia elastyczność, nawilżenie i gęstość skóry,
- koryguje tzw. drugi podbródek i wiotkie policzki,
- zabieg wykonywany w okolicy pachowej zmniejsza pocenie.
Dla kogo zabieg frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej?
Zabieg frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej jest dedykowany osobom, które zauważają oznaki starzenia skóry, w tym jej zwiotczenie, zmarszczki, poszarzenie cery. Poza tym zabieg będzie odpowiedzią na problemy z pojawieniem się cieni pod oczami, a także blizn i rozstępów. Na frakcyjną radiofrekwencję mikroigłową mogą zdecydować się również osoby skarżące się na nadmierną potliwość.
Frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa – przeciwwskazania
Od wykonania frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej powinny się powstrzymać:
- kobiety w ciąży – nie zaleca się również zabiegu w okresie laktacji,
- osoby z chorobami nowotworowymi,
- pacjenci w trakcie terapii przeciwzakrzepowej,
- pacjenci ze wszczepionym urządzeniem elektrycznym,
- osoby przechodzące infekcje ogólnoustrojowe, wirusowe i bakteryjne,
- osoby z infekcjami grzybiczymi skóry,
- pacjenci z łuszczycą, łojotokowym zapaleniem skóry lub liszajem płaskim,
- pacjenci z niestabilną cukrzycą,
- osoby z tendencją do powstawania przebarwień i bliznowców,
- osoby z trądzikiem ropowiczym lub różowatym, a także leczące trądzik izotretynoiną,
- pacjenci z otwartymi ranami na partii skóry poddawanej zabiegowi.
Jak często wykonywać zabieg MRF?
Już pierwszy zabieg frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej poprawia zauważalnie wygląd skóry. Aby jednak efekty były długotrwałe, należy go powtórzyć 3-4 razy. Liczba zabiegów i ich częstotliwość uzależniona jest od potrzeb i skali problemu pacjenta. Zdecydowanie kolejny zabieg frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej powinien zostać wykonany po upływie 4 tygodni.
Przed i po frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej
Frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań. Najważniejsze, żeby na kilka tygodni przed wizytą zrezygnować z zabiegów wywołujących podrażnienia skóry, np. laserowych. Przeciwwskazaniem do wykonania frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej nie jest opalenizna. Z kolei przez tydzień po zabiegu należy unikać kąpieli parowych, saun i chlorowanej wody, a także solarium. Zaleca się stosowanie przepisanych preparatów przyspieszających regenerację skóry, a przy ekspozycji na słońce również kremów z wysokim filtrem. Na jakiś czas po frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej warto zaniechać również forsujących ćwiczeń.